تبلیغات
نجوم - سحابی جبار
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزار گوگل پلاس

کد گوگل پلاس پیچک

پیچک

Admin Logo
themebox

چشمان تیزبین تلسكوپ فضایی هابل این بار خود را بر روی سحابی زیبای جبار متمركز كردند تا یكی از باشكوه ترین تصاویرگرفته شده را از آن تهیه كنند.

تلسكوپ فضایی هابل همیشه یكی از سرامد ترین تلسكوپ ها بوده و تنها تلسكوپی بوده كه با تصاویر خود توانسته درك ما را از جهان متحول كند.این تلسكوپ همیشه بهترین عكسها را باجزئیات باور نكردنی برای دانشمندان گرفته است.یكی از این تصاویر عكسی است كه به تازگی توسط این تلسكوپ از سحابی جبار گرفته و از سوی ناسا منتشر شده است.این اشفتگی كه درون اسمان حتی با چشم غیر مسلح پیداست یكی از بهترین موضوعات نجومب برای بررسی ساختار ستارگان بوده و اسانترین جرمی كه با كمی صبر و حوصله می توان از ان عكس زیبایی تهیه كرد.

در تصویر جدید این سحابی مانند پرده ای زیبا ستارگان درون خود را برای ما اشكار می كند.از متراكم ترین ستون های گاز دارای پیچ و خم گرفته تا گرد و غبارهایی رقیق و ستاره های سنگین و جوان كه با شكل خود باعث شكل این چنینی سحابی شده و با نیروی زیادی پرتو های فرابنفش را ساطع می كند.تصویر جدید مقیاس بزرگتری از سحابی و جزئیات بی نظیری از سحابی را به نمایش گذاشته است. C.Robert Odell كه در دانشگاهی در Nashvilleتدریس می كند در این باره میگوید:" تنها با تلسكوپ فضایی هابل می توان چنین تصاویری را تهیه كردو درك خود را از جهان متحول سازیم."

ذر این تصویر موزائیكی یك ملیارد پیكسلی از تمام اجزاء هابل مانند دوربین پیشرفته هابل( (ACSودوربین سیاره ای 2و دوربین نزدیك كننده در امواج فروسرخ و طیف سنج قوی در یك زمان برای تصویربرداری استفاده شده است.در این كاوش از دوربین پیشرفته هابل برای اشكارسازی 3000 ستاره استفاده شده كه برخی از انها در نور مرئی دیده نمی شدند درخشندگیشان یك صدم ستاره هایی بود كه در تصاویر قبلی دیده شده بودند.از دیگر كشفیات می توان به كشف كوتوله های قهوه ای در این سحابی نام برد.جالب تر از ان است كه بدانید حتی كوتوله های قهوه ای دو تایی  در نور مرئی هم در این تصویر دیده شده اند كه در دام گرانش هم گیر افتاده و به دور هم در حال چرخش هستند. كوتوله های قهوه ای ستاره هایی بوده اند كه مراحل تولد را گذرانده اند ولی توانایی انجام همجوشی هسته ای( تبدیل هیدروژن به هلیوم و هلیوم به عناصر دیگر) را در هسته خود نداشته اند و به اصطلاح" ستاره های نارس" هم نامیده می شوند.

این مرحله را خورشید ما چند ملیارد سال گذشته(همجوشی هسته ای) انجام داده و گذرانده است.با این اكتشافات دانشمندان یافتند كه با محیط متراكمی روبرو هستند كه اطلاعات زیادی را می توانند از ان به دست اورند.

Massimo Robbertoاز موسسه علمی تلسكوپ فضایی كه رهبری گروه مشاهده كننده این سحابی را بر عهده داشته است در این باره می گوید:"ما با استفاده از تمام ابزارهای هابل در یك زمان توانستیم ستاره هایی را در تمام اندازه هادر این محیط چگال ببینیم.این سحابی برای ما حكم ازمایشگاه كاملی را مملو از ستاره های گوناگون دارد كه ما میتوانیم اطلاعات زیادی را در مورد شكل گیری ستارگان از ان به دست اوریم.این فرصت فوق الهاده مهمی است تا بتوانیم شكل گیری ستاره ها را مشاهده كنیم.ما با مشاهده طرز تولد چند ستاره روند كلی تشكیل ستاره ها را در این سحابی یافتیم.این سحابی زایشگاهی ستارگان درون خود است و مانند تونلی از كه اگر به درون ان سفر كنیم در انتهای ان ستارگان جوان و بزرگی با جرم بسیاررا پیش روی خود می بینیم.گازها و گرد وغباركه مانند دود سیگار می مانند شكل زیبایی را به این سحابی بخشیده اند.به هر كدام از این ستاره ها كه بپردازیم هركس داستان و تاریخچه خود را برای ما روایت می كند. داستانی كه به نحوه شكل گیری و نحوه زندگی خود می پردازد."

برای عكسبرداری از این سحابی بیشتر كار بر عهده دوربین پیشرفته هابل((ACS بوده است.دوربینی كه مینواند قطر ظاهری ماه كامل را در یك میدان دید نشان دهد. سحابی جبار1500 سال نوری با ما فاصله دارد.یافته های جدید از تصویر هابل روز چهارشنبه 21/10/1384 مصادف با11 ژانویه در 207 امین جلسه انجمن نجوم امریكا در واشنگتن بررسی شد.

 

مشخصات سحابی:

سحابی جبار یكی بهتیرین موضوعات رصدی برای یك شب زمستانی است.البته اگر اسمان شهر شما مثل شهر ما ابری و بارانی نباشد.حتی اگر وسیله رصدی ندارید می توانید با چشم غیر مسلح و روش چپ چپ نگاه كردن ان را مشاهده كنید.قدر این سحابی 5+ بوده و در فهرست اجرام مسیه شماره 42 و در اجرام NGC شماره1976 را دارد. 66در 60 دقیقه قوسی از اسمان را پوشانده و رنگی قرمز را داشته و از لحاظ دسته بندی سحابی ها جزء سحابی های انتشاری به حساب می اید.نوشته شده توسط :دانیال ساتری
چهارشنبه 22 تیر 1390-09:06 ب.ظ