تبلیغات
نجوم - رصد نور ابر زمین توسط اسپیتزر ناسا
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزار گوگل پلاس

کد گوگل پلاس پیچک

پیچک

Admin Logo
themebox

تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا نور ساطع شده از سیاره زمین مانند غول پیکر را برای اولین بار مشاهده کرد و این کشف قدمی تاریخی برای جشتجوی علائم حیات در سایر سیارات است . بیل دانچی دانشمند ناسا در برنامه اسپیتزر می گوید ":اسپیتزر هنوز هم ما را شگفت زده می کند . فضاپیما روی جو سیاره های دوردست مطالعه می کند"......

 
                 

تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا نور ساطع شده از سیاره زمین مانند غول پیکر را برای اولین بار مشاهده کرد و این کشف قدمی تاریخی برای جشتجوی علائم حیات در سایر سیارات است . بیل دانچی دانشمند ناسا در برنامه اسپیتزر می گوید ":اسپیتزر هنوز هم ما را شگفت زده می کند . فضاپیما روی جو سیاره های دوردست مطالعه می کند."

نام سیاره Cancri e55  است و در رده سیارات ابرزمینی یا زمین غول پیکر جای دارد وجرمش بسیار بیشتر از زمین ماست ودرخشانتر از سیارات غول آسا همچون نپتون است Cancri e55  حدود دو برابراندازه زمین و 8 برابر جرم زمین است . سیاره هر 18 ساعت یکبار دور ستاره مادر که  Cancri 55 نام دارد   می گردد . پیش از این اسپیتزر و سایر تلسکوپها از طریق تجزیه نور Cancri 55  در زمانیکه سیاره از جلوی ستاره عبور می کرد قادر به مطالعه بر روی سیاره مزبور بودند . در این مطالعه جدید اسپیتزر اندازه گیری کرده که چه مقدار نور فروسرخ از خود سیاره می  آید . نتیجه اینکه سیاره تاریک است و طرفی از آن که رو به ستاره اش است بیش از 3140 درجه فارنهایت گرما دارد که این گرما برای ذوب فلز کافیست . اطلاعات جدید با اطلاعات سابق هماهنگی دارد Cancri e55  یک دنیای آبی است هسته ای سنگی دارد و لایه ای از آب مایع و گاز که بخار آنرا فرا گرفته . مایل گیلون می گوید :"خیلی شبیه نپتون است .اگر نپتون را به سمت خورشیدمان بکشیم و به جوش نگاه کنیم جوشان است .سیستم Cancri 55  نسبتا به زمین نزدیک است و 41 سال نوری از هم فاصله دارند 5 سیاره دارد که Cancri e55  نزدیکترین سیاره به ستاره اش می باشد .اسپیتزر کشف کرد که طرف رو به خورشید بسیار داغ است و نشان داد که احتمالا سیاره جوی محکم و واقعی ندارد که گرمای خورشیدش را به قسمت دیگر آن حمل نماید .تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا که قرار است در سال 2018 فعالتش را آغاز کند قادر خواهد بود اطلاعات بیشتری درباره ساختار سیاره به ما ارسال کند و به جستجوی علائم احتمالی مولکولی مربوط به حیات در سیارات قابل سکونت دیگر بپردازد . در سال 2005اسپیتزر اولین تلسکوپ در پی کشف نورسیارات فرا خورشیدی بود .از طریق نور فرو سرخ مشتری گونهای داغ را دید سیاره گازی بسیار بزرگتر از Cancri e55  از آن پس سایر تلسکوپها مثل هابل ناسا و تلسکوپ فضایی کپلر با استفاده از همین روش سیارات غول گازی را مشاهده کردند . در این روش تلسکوپ بر روی ستاره ای که سیاره به سمت پشت آن می خواهد برود زوم می کند وقتی سیاره از معرض دید ناپدید  شد میزان اثر آن از سیستم ستاره ای کاسته می شود این اطلاعات دمای سیاره ودر برخی موارد ساختار جوش را آشکار می سازد .

 نوشته شده توسط :دانیال ساتری
یکشنبه 28 خرداد 1391-07:17 ب.ظ