تبلیغات
نجوم - گذر زهره در جاهای مختلف جهان
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزار گوگل پلاس

کد گوگل پلاس پیچک

پیچک

Admin Logo
themebox

ناهید در لبه

APOD--9-June--Nightsky.gif

Image Credit: JAXANASA, Lockheed Martin

به محض شروع گذر در روز 6 ژوئن 2012، سیاره خواهر زمین همان طور که در این نمای خیره کننده از فضاپیمای هینود نشان داده شده از لبه خورشید می گذرد. در طول تاریخ زمان عبور از لبه ها دراین گذرهای نادر مورد استفاده قرار گرفته است تا با روش مثلثاتی فاصله تا ناهید محاسبه شود و معیاری برای فاصله زمین تا خورشید به نام واحد نجومی تعیین شود. و اکنون، تصاویر فضایی مدرنیچون این نمونه، هنوز این رویداد را در برابر پس زمینه پرتلاطم سطح خورشید با زبانه های آن که از میدان های مغناطیسی پیچان برفراز لبه ها به صورت کمانی برآمده اند، نشان می دهند. نکته جالب حلقه نازکی از نور است که در اطراف طرح ضدنور تیره سیاره دیده می شود که در حقیقت همان نور خورشید است که توسط جو غلیظ ناهید شکسته شده است. 

...............................................................................................

وقتی كه ناهید با خورشید طلوع می كند

APOD--8-June--nightsky.ws.jpg

Image Credit & Copyright: Emil Ivanov

این تصویر زیبا بر روی دریای سیاه در 6 جون، ناهیدی را نشان می دهد كه همراه با خورشید سر از افق بر آورده است. مطمئنا، نور قرمز كه ناشی از پراكندگی نور توسط اتمسفر سیاره زمین است، وگذر نادر سیاره ناهید از روی خورشید، ب رروی شكل عجیب و خیره كننده خورشید تاثیری نداشته. در واقع، در مقایسه با گذر ناهید كه بسیار نادر است، دیدن خورشید به این شكل گلدانی، خیلی هم غیر معمول نیست. زمان طلوع و غروب خورشید، تاثیر شكست جوّی، خطوط دید و شیب شدید  دمای اتمسفری ، اعوجاج در تصویر و سرابی  را به وجود می آورد و این حالت به خصوص بر روی افق دریا به خوبی دیده می شود.  

........................................................................................................

گذر ناهید در سال 2012

APOD--7-June--Nightsky.gif

Image Credit & Copyright: Chris Hetlage

از زمان اختراع تلسکوپ در سال 1608 تا کنون هشت گذر از گذرهای ناهید به صورت جفت جفت و با فاصله بیش از 100 سال رخ داده است. گذر بعدی در ماه دسامبر سال 2117 خواهد بود. و اما برای گذر ناهید در این هفته تلسکوپ ها و دوربین های جدید بسیاری آماده شده بودند تا طرح ضد نور بی همتای این سیاره در برابر خورشید را ثبت کنند. این نمای تلسکوپی واضح و دقیق، که از ایالت جورجیای آمریکا گرفته شده، با استفاده از یک فیلتر باریک باند H- آلفا قرص گرد سیاره را در مقابل سطح جودانه ای خورشید با  لکه ها، زبانه ها و رشته های تیره آن نشان داده است. این گذر 6 ساعت و 40 دقیقه به طول انجامید. در گذشته، ستاره شناسان تاریخ با استفاده از گرفتن زمان گذر از مکان های مختلف توانستند با مثلث سازی فاصله تا ناهید را محاسبه کنند. درحالی که ستاره شناسان امروز دائماً درجست و جوی سیاراتی هستند که از مقابل خورشید های دوردست گذر می کنند.  

.......................................................................................................


در انتظار ناهید برای عبور از جلو خورشید

APOD--5June--Nightsky.gif

Image Credit: NASA/SDO & the AIA, EVE, and HMI teams

امروز ناهید از جلو خورشید عبور می کند. یکی از راه های دنبال کردن این رویداد نادر این است که عکس بالا از خورشید را، در جست و جوی یک نقطه گرد و سیاه غیرعادی، در طول بازه زمانی مناسب به طور فعالانه بازبینی کنید (بر روی عکس کلیک کنید). نواحی تیره و پراکنده کوچکتر، لکه های خورشیدی هستند. نقطه گرد سیاره ناهید است. این نقطه تیره فقط در طول چند ساعت کاملاً مشخص نمایان می شود: از حدود ساعت 22:10 روز 5 ژوئن 2012 (16 خرداد 1391) تا ساعت 4:50 روز6 ژوئن 2012 (17 خرداد 1391) به وقت جهانی (UT)این گذر نادر ترین و خارق العاده ترین خورشیدگرفتگی شناخته شده است – بسیار نادر تر از خورشید گرفتگی توسط ماه یا حتی توسطسیاره تیر. در حقیقت گذر بعدی ناهید از جلو خورشید در سال 2117 خواهد بود. هرکسی که دید واضحی از خورشید دارد می تواند به محیط باز رفته، با انداختن نور خورشید از میان حفره ای در یک کارت بر روی دیوار، گذر را با دقت نظاره کند. از آن جایی که این گذر ناهید بسیار استثنایی است و از بخش اعظم زمین قابل رؤیت است، انتظار می رود یکی از رویداد های آسمانی تاریخ باشد که بیشترین عکس ها از آن ها گرفته شده است. عکس زنده بالا توسط رصد خانه فعالیت های خورشیدی (SDO) که درمدار زمین می گردد از خورشید گرفته شده است و در حدود هر 15 دقیقه یک بار می تواند تجدید شود. 



نوشته شده توسط :دانیال ساتری
شنبه 20 خرداد 1391-10:52 ق.ظ