تبلیغات
نجوم - تلسکوپ فضایی اسپیتزر
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزار گوگل پلاس

کد گوگل پلاس پیچک

پیچک

Admin Logo
themebox

تلسکوپ فضایی اسپیتزریک تلسکوپ فضایی در طول موج مادون قرمز است. این چهارمین پروژه از آخرین پروژه بزرگ ناسا است. در حال حاضر تیم نجومی این تلسکوپ تحت سرپرستی دکتر رابرت گوترموث (بهانگلیسیDr. Robert Gutermuth) از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیت‌سونیان اداره می‌شود.

Spitzer Space Telescope prior to launch

این پروژه ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا خرج برداشت[۴]اسپیتزر در دوشنبه ۲۵ اوت۲۰۰۳ در ۱:۳۵:۳۹ (EDT) ازسکوی پرتاب کیپ کاناورالهمراه با موشک دلتا ۲۷۹۲۰H ELV rocket پرتاب شد. مداری که اسپیتزر دنبال می‌کند مدار معمولزمین‌مرکز[۵] نیست بلکه یکمدار خورشیدمرکز[۶] است و در نتیجه این تلسکوپ سالانه ۰٫۱ واحد نجومی از زمین دور می‌شود. قطر آینه اصلی آن ۸۵ سانتیمتر است, f/۱۲ (به معنی فاصله کانونی ۱۲ برابر قطر آینه‌است) و از برلیمساخته شده‌است و تا۵٫۵کلوین سرد شده‌است.

تیمی از ستاره‌شناسان تا سال ۲۰۱۰، با مسّاحی وسیع آسمان، موسوم به «نقشه‌برداری گستردهٔ فروسرخ فراکهکشانی اسپیتزر» (SWIRE)، بخش پهناوری از آسمان را که شاید بتوان با ۲۵۰ قرص ماه کامل آن را پوشاند، رصد کرد. در این رصد کهکشان‌های بسیار باستانی از جمله یک خوشه کهکشانی به نام CLG J02182-05102 کشف شدند.[۷]

ویکی پدیا


نوشته شده توسط :دانیال ساتری
پنجشنبه 24 فروردین 1391-04:08 ب.ظ