تبلیغات
نجوم - کاوشگر اولیس
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

پیج رنک گوگل

پیج رنک سایت شما

پیج رنک

ابزار گوگل پلاس

کد گوگل پلاس پیچک

پیچک

Admin Logo
themebox

مقدمه

اولیس کاوشگری بود که از صفحه فرضی فضا که حاوی کلیه مدارهای سیارات است گذشت این کار نیازمند مساعدت میدان جاذبه مشتری بود کاوشگر اولیس در پروازش در سال 1994 از قطب جنوبی خورشید و در سال 1995 از بالای قطب شمالی آن گذشت و مطالعه باد خورشیدی و میدان مغناطیسی خورشید بر فراز قطبهایش را امکان پذیر ساخت.img/daneshnameh_up/d/da/Olis.jpg
اولیس
اولین کاوشگری بود که
به مدار قطبی اطراف خورشید ارسال شد.

جنگ ستارگان

دیوید میلر ، استاد مهندسی انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ، در اولین جلسه درس مهندسی خود در سال 1999، فیلم جنگهای ستاره‌ای را برای دانشجویانش پخش‌کرد. در صحنه‌ای از فیلم ، جایی ‌که لوک اسکای‌واکر شمشیر لیزری‌اش را دربرابر یک جستجوگر هدایت ‌شونده امتحان می‌کند، میلر پخش فیلم را برای لحظه‌ای متوقف کرد و به دانشجویانش گفت: می‌خواهم برای پروژه نهایی این درس ، یکی از این جستجوگرها را برایم بسازید. پس از هفت ‌سال تلاش ، بالاخره بخشی از این درخواست استاد کهنه ‌کار ام‌آی‌تی به حقیقت پیوست. بالاخره ریز ماهواره اسفی‌یرز (SPHERES) که ماهواره‌ای هدایت‌شونده به‌قطر تنها بیست سانتیمتر است، در ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌ پرواز در آمد. نتایج این آزمایشها که به ‌تازگی اعلام شده ‌است، نشان از پرواز موفقیت‌آمیز این ماهواره کوچک دارد.

اسفی‌یرز به موشک یا لیزر مجهز نیست و برای حرکت از پیش‌رانهای گاز فشرده دی‌اکسید‌کربن استفاده می‌کند. این ابزار در واقع ، آزمایشگاهی است که برای آزمودن نرم ‌افزارهای کنترل‌ کننده مجموعه ماهواره‌ها بکار می‌رود. کافی است نرم‌افزار بر روی رایانه هدایت‌گر نصب شود تا اسفی‌یرز حرکتهای برنامه‌ریزی‌ شده را انجام دهد. گام بعدی مسوولان اسفی‌یرز ، ارسال نمونه‌های دیگر این ریزماهواره بوسیله شاتلهای فضایی است. نزدیکترین پرواز را شاتل دیسکاوری در هفته دوم تیر ماه انجام خواهد داد.

نوشته شده توسط :دانیال ساتری
جمعه 29 مهر 1390-04:53 ب.ظ